JANA PONCAROVÁ

spisovatelka, novinářka a copywriterka | #poblizkniham

S Janou Poncarovou

spisovatelkou, novinářkou, copywriterkou a první autorkou čtenářského klubu #poblizkniham, si povídám třeba o tom, jak v sobě nechce nic lámat jenom proto, že to takhle někdo někde nastavil, jak je mateřská láska zřejmě i důvod, proč sama děti nemá, jak jí vyprávění příběhů osvobozuje a proč v některých případech používá i skutečná jména, nebo i o tom, jak může, jak si chce říkat teď a jak se jí daří hledat tvůrčí prostor, ale stejně pořád má v hlavě, že by měla nejdřív nakoupit, uklidit, uvařit, udělat to doma hezký, a pak v čase, co jí zbyde, psát.

„Řekla jsem si, že už jsem dost stará na to, abych to zkusila, i s tím rizikem, že se to nepovede.“

Myslím, že mateřskou lásku v sobě pořád nějak řeším,

že je to třeba i důvod, proč já sama děti nemám. Myslím si, že je to něco, co mi chybělo, co úplně neumím, co v sobě prostě nemám.

Zároveň potřebuju i svobodu. Tu možnost psát a cestovat. Nikdy jsem necítila potřebu, že bych se měla mámou stát, že bych měla mít děti.

Vyprávění příběhů osvobozuje.

Chci mít v každém dni třeba nějakej okamžik, kterej je hezkej. Ale může to bejt třeba i taková věc, že si v klidu vypiješ kafe na balkóně, nebo se podíváš na nebe, podíváš se na měsíc a tak. Už si nechci říkat až. Chci si říkat teď.

děvče první republiky hledáčkem Ditou Pepe

Povězte jí něco hezkého!

JANA na webu | na instagramu || KNIHY na e-shopu nakladatele

Líbí se vám podcast? Podpořte ho prosím

Buď se můžete stát jeho dlouhodobějším patronem na Patreonu a vybrat si jednu z odměn. Nebo ho můžete podpořit i jednorázově na číslo účtu 2200506689/2010. Děkuju, bez vás to podcast nezvládne.

nazpátek

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

pošlete to dál