Johanna Nejedlová

držitelka evropského ocenění za aktivismus, zakladatelka organizace Konsent, ambasadorka iniciativy Zakroužkuj ženu a členka výkonného výboru České ženské lobby

S Johannou Nejedlovou

držitelkou evropského ocenění za aktivismus, zakladatelkou organizace Konsent, ambasadorkou iniciativy Zakroužkuj ženu a členkou výkonného výboru České ženské lobby, si povídám třeba o tom, jak moc je důležitá ženská zkušenost, jak je zásadní věřit a co můžeme udělat pro to, aby se naše děti nestyděly mluvit o sexu, nebo i o tom, jak se rozhodla, že ji společenský tlak nezajímá, o odlišnosti, kterou nevnímá i otřesném zážitku, který ji nedefinuje.

„Na politiku se podle mě koukáme jako na doménu lidí s ostrejma loktama, který se někam prodrali, ale já bych vlastně chtěla, aby to bylo společenství lidí, kterým záleží na tom, aby se nám tady dobře žilo a chtěj se dohodnout na věcech, a to tam chybí a v současné době to asi líp reprezentujou ženy.“

Rozčilovaly mě hrozně přesně takový ty pravidla, nebo odlišnosti, který se očekávaly ode mě jako holky a od mýho bráchy.

Já jsem měla mít uklizenej pokojíček a ten důvod byl, že jsem holka. Zatímco u bráchy se neočekávalo, že bude mít tolik uklizeno. Vadil mi hlavně ten argument, musíš to umět, protože si holka a co budeš dělat, až budeš máma a bla bla bla.

Takže jsem se pak snažila tomu vyhýbat a naschvál jsem si vybírala takový práce, jakože vyčistím odpad doma nebo si přišroubuju palubky, odmítala jsem vařit, protože to jsem považovala za něco ženskýho, třeba náš táta doma nevařil. A myslim, že bych neměla problém ty věci dělat, kdyby mi nikdo neříkal, že to musim dělat, protože jsem holka. Přijde mi fajn říkat, musíme se tady starat o společnej prostor, ve kterým my všichni společně žijem a každej musí přidat ruku k tomu, aby to tu fungovalo.

Rozhodla jsem se, že mě ten (společenský) tlak nezajímá.

Určitě je dobrý tomu člověku vůbec poděkovat, že se s tím svěřuje, protože to je pro spoustu lidí hodně náročný a spoustu lidí to nikomu neřekne léta, tak poděkovat za tu důvěru. Ti lidi, který zažijou znásilnění často maj pocit, že jim nikdo to neuvěří, tak je dobrý jim říct, že jim věříte. A potom se vlastně třeba zeptat, čím můžete pomoct, co ten člověk chce, protože každej to má taky trochu jinak a taky jsou, ti lidi to vypráví i různým způsobem, někdo vám to může vyprávět a brečí u toho a je úplně zdrcenej, a někdo to vypráví, jakože si šel koupit včera housky, protože se od toho nějak odpojuje.

Povězte jí něco hezkého!

JOHANNA na webu KONSENTU | na webu ZAKROUŽKUJ ŽENUna ig

Přináší vám podcast inspiraci? Zvažte jeho finanční podporu

Staňte se součástí komunity tvůrčích žen na patreonu a vyberte si, jak blízko chcete být inspirativním ženám, dění kolem #okousekbliz nebo dokonce i mezi sebou, nebo ho podpořte jednorázově na číslo účtu 2200506689/2010.

nazpátek

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

pošlete to dál