VLAĎKA BARTÁKOVÁ

psychoterapeutka, lektorka a autorka projektu Jak vychovávat a nezbláznit se

S Vlaďkou Bartákovou

psychoterapeutkou, lektorkou a autorkou projektu Jak vychovávat a nezbláznit se, si povídám třeba o tom, jak se rodíme s nulovou schopností zvládat emoce, o nešvarech, jako o darech osobnostního typu i bezmoci, za kterou hned číhá vztek, nebo i o tom, proč nás kluci nevnímají a holky v jednu chvíli nechtějí spolupracovat, jak by měli děti trávit speciální čas se svým tátou a že nezazdrojované rodičovství je tak akorát nasrané rodičovství.

“Rodíme se s nulovou kapacitou zvládat emoce. Máme na ně tak velkou nádobu, jako má náš močový měchýř. Na začátku nic. Co přijde, to vyjde.”

Já jsem si už dobře dosedla v tom rodičovství.

Já rozumím tomu, že dobrej rodič, na rozdíl od toho rodiče, kterej není dobrej, je, ne to, že by nedělal chyby, všichni je děláme, ale dobrej rodič má za chvíli odstup a nadhled. Rozumí tomu, že i on v tý situaci hrál nějakou roli, na rozdíl od toho rodiče, kterýmu se tohle nedaří a vlastně nechává si ten pocit, že za to může to dítě.

To je právě ten rozdíl zdravýho rodičovství a nezdravýho rodičovství. Tak já mám pocit, že jsem se trochu dopracovala už blíž k tomu zdravýmu a rozhodně to neznamená, že mi to furt jde dobře.

My, ženy, v mužském mozku šumíme.

Nedávno jsem vysklila dveře, jak jsem byla neefektivní. Už jsem jich měla tak plný zuby, že jsem prostě třískla dveřma, že vypadla ta skleněná výplň. A to je právě ta chvíle, kdy si uvědomím, kde jsou moje zdroje, kde jsem se o sebe postarala a kde jsem teď, když už dělám tohle.

 

Povězte jí něco hezkého!

VLAĎKA a její projekt Jak vychovávat na webu | na fb
nazpátek

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

pošlete to dál